Масленица је вјерски и традиционални празник који се прославља у Русији. Слави се у седмој недјељи прије православног Васкрса. Масленица има своје коријене у паганској и хришћанској традицији. У словенској митологији, Масленица је прослава скорог краја зиме и слична је српским покладама, те се тада симболично спаљује велика сламната лутка која представља зиму. Са хришћанског гледишта, Масленица се прославља недјељу прије почетка Великог поста. Током недјеље Масленице, месо је већ забрањено православним хришћанима. Дозвољени су млијеко, сир и други млијечни производи, па је по маслацу Масленица и добила име. Главно јело за време Масленице су палачинке. Овај празник је уједно и последња прослава прије Васкрса, с обзиром на то да током поста не приличи да се организују забаве и прославе.
Све ово ми не бисмо знали, нити имали прилике да научимо да се наша наставница руског језика, Сњежана Малбашић, није потрудила да у нашу школу „донесе“ комадић Русије, те да нам укаже на обичаје нама блиског и братског руског народа.
Овај празник је у нашу школу донио радост и осмијехе, мноштво палачинака и других посластица које су припремали наши ученици, обиље прољећних наговјештаја и симбола, једну предивну приредбу и много дивних гостију, укључујући и наше пријатеље из Амбасаде Руске Федерације у Босни и Херцеговини.
Цјелокупан садржај програма приредбе осмислила је и организовала наставница Сњежана Малбашић, која је са дјецом, припремила богат садржај рецитација, плеса и игроказа којим се представља прелазак из зиме у прољеће, и обиљежава овај празник, док је руску пјесму „Масленица“ са својим ученицима приредио и уз гитару отпјевао наставник руског језика, Милан Маринковић. У програму је учествовао и Музички ансамбл Пале, чији су чланови за ову прилику припремили двије пјесме, нашу традиционалну „Тамо далеко“ и познату руску пјесму „Подмосковные вечера„.
Посебну част указали су нам службеници Амбасаде Руске Федерације, који су нас овом приликом посјетили и својим присуством дали на значају овом догађају, а то свакако можемо рећи и за долазак Бошка Томића, изасланика српског члана Предсједништва Босне и Херцеговине, Бранка Коромана, предсједника Скупштине општине Пале и Марка Лазаревића, представника Кабинета Начелника општине Пале.
Прије саме приредбе, био је организован час на којем су наши ученици могли да науче како се праве традиционалне руске лутке од тканине и плетива, а најбољи ученички радови, који су рађени на тему Масленице, су награђени у току програма. За декорацију, сценографију, израду сламнате лутке, као и за одређене костиме на приредби, била је задужена наша библиотекарка, Слађана Клачар.
Прилоге о овој приредби можете пгледати и путем сљедећих линкова:
https://youtu.be/PX30w76MPBo?si=OTsq9Zqnz8tkA93-
Коментари су затворени.