Удрућење гуслара и епских пјесника организовало је на Филозофском факултету VI Академију гусала на тему „Историја, истина, пјесма„. Академик Љубомир Зуковић нас је подсјетио колики је важно да истрајемо у очувању епске пјесме и гусала са ријечима.
„Значај гусала у нашој прошлости је огроман. Гусле се јављају у једном синтетичком облику, умјетничком и тај звук је прилично монотон. Ту је и сам глас пјевача и неколико тонова који се производе приликом удара о струне, а оно што је најбитније то је пјесма. Гуслар и пјевање то је најсвечанија појава, рухо, одора, а то тада употпуњује сама пјесма. Оно што је у пјесми, то траје, то живи“.
Очување епске пјесме и гусала преноси се на младе нарастаје те с тим уз пристанак Министарства просвјете и културе Републике Српске у основним и средњим школама биће објављени конкурски за најбољу епску пјесму на тему Одбрамбенско-отаџбинског рата 1992-1995. Радови ученика у скоријој будућности ће се наћи у Зборнику ђачких радова.
Удружење гуслара и епских пјесника Републике Српске на Академији је наградило ученике који су послали своје литерарне радове на конкурс из Одбрамбено-отаџбинског рата на тему „Ратови се завршише, али ране остају“ основним школама „Мокро“, „Пале“ и „Србија“. Прво мјесто је освојила ученица IX разреда Ана Брајић ОШ „Пале“, друго мјесто ученица ОШ „Србија“ и треће мјесто ученица VII разреда Марија Веселиновић.
Према ријечима Зорана Ребриновића циљ овог пројекта је да ђаци на часовима српског језика не само да пишу радове на ову тему, него и разговарају са својим наставницима што је неприсутно у наставним плановима омогућава и једним и другим ослобођење од стеге ћутања које је наметнуо школски систем.